8. veebruaril enne avalikku sotsiaalkomisjoni istungit on saadetud välja alljärgneva sisuga e-kiri ja artikkel (eraldi failina koduleheküljel)  kõikidele Riigikogu liikmetele (sh sotsiaalkomisjoni liikmetele), Valitsuse liikmetele, endise ja praeguse Teadusnõukoja liikmetele, Terviseametile, Ravimiametile, Haigekassale, ministeeriumitele, Eesti perearstide Seltsile, Arstide liidule, Õiguskantslerile ning paljudele perearstidele, arstidele ja teadlastele.

Tere!

Teisipäeval, 8. veebruaril kell 14.00 toimub Riigikogu sotsiaalkomisjoni avalik arutelu laste vaktsineerimise teemal.

Oleme koostanud põhjaliku ja kergesti loetava artikli (manuses), mis selgitab, miks me ei soovita tervete laste vaktsineerimist ja sellele survestamist. Pooldame riskirühma kuuluvate laste vaktsineerimist arsti kaalutlusel.

Soovime Teie tähelepanu juhtida järgmistele olulistele punktidele:

1. Tervete laste risk surra või saada tõsine tervisekahjustus on Covid-19 tõttu üliväike – vaid 2-3 last miljonist. Näiteks Saksamaal, Soomes ja Eestis pole terve pandeemia jooksul surnud Covid-19 tõttu ühtki tervet last 5-11-aastaste vanusegrupis.

2. Rootsi terviseamet ei soovita tervete 5-11-aastaste vaktsineerimist, sest nende hinnangul ei kaalu vaktsineerimisest saadav kasu riske üles. Sarnase otsuse võtsid vastu ka Soome ja Norra, soovitades vaktsineerida riskirühma kuuluvaid 5-11-aastaseid, ent mitte terveid lapsi.

3. Ühendkuningriigis ei soovitata 5-11-aastaste vaktsineerimist. Briti arstid on kutsunud üles ka 12-15-aastaste vaktsiinipoliitikat ümber vaatama, sest vaktsiinijärgse müokardiidi sagedus on suurem kui varasemalt hinnati.

4. Lastel ja noortel on raskekujulise Covid-19 haiguse risk üliväike, ent vaktsineerimisel on nad riskirühmaks müokardiidi tekkeks. Pole täpselt teada, kuidas taastub laste südamelihas vaktsiinist põhjustatud müokardiist pikas plaanis.

5. Müokardiidi esinemissagedus on plahvatuslikult kasvanud. Kui USA vaktsiinide kõrvaltoimete andmebaasis VAERS oli varasemate vaktsiinide puhul mõni üksik juhtum aastas, siis seisuga 19.11.21 on VAERS-le tehtud 14 428 vaktsiinijärgse müokardiidi ja perikardiidi teadet.

6. Pole tõestatud, et vaktsineerimine aitaks ära hoida pikka covidit või haruldast MIS-C sündroomi lastel.

7. Paljud lapsed on Covid-19 haiguse juba läbi põdenud. Läbipõdenud laste vaktsineerimine pole mõistlik ja see võib olla ka ohtlik eriti, kui antikehade tiiter on kõrge. Sellest hoolimata vaktsineeritakse Eestis lapsi, ilma et neid oleks eelnevalt läbipõdemise osas testitud. Läbipõdemine annab lastele ohutult tõhusama ja laiema spektriga immuunsuse kui vaktsineerimine.

8. Eestis on umbes 400-500 riskigruppi kuuluvat last, kelle puhul vaktsineerimine on põhjendatud. Ent Eestis on survestatud ka tervete laste vaktsineerimist, nõudes üle 12-aastastelt vaktsiinipasse.

9. Delta ja omikron pole lastele ohtlikumad kui varasemad tüved. Omikron põhjustab vähem haiglaravi vajadust kui varasemad tüved nii noortel kui vanadel.

10. 12-15-aastaste massvaktsineerimine käivitati pärast paari kuu pikkust ohutusuuringut, kus vaktsiini sai vaid 1131 ja platseebot 1129 last. 5-11-aastaste uuringus sai vaktsiini 1305 ja platseebot 663 last. Nii väikestes uuringutes ei pruugi ilmneda isegi keskmise sagedusega kõrvaltoimed, rääkimata haruldastest.

11. Vaktsiinide kasu-riski analüüs lastele ja noortele on tuginenud andmete asemel oletustel. Pole võimalik tõestada, et Covid-19 vaktsiin oleks lastele ja noortele ohutu, sest selle pikaajalise ohutuse kohta puudub info.

12. Olemasolevate vaktsiinidega teiste kaitseks vaktsineerimine pole põhjendatud, sest kaitse on lühiajaline ja piiratud. Oma tervise kaitseks on põhjust vaktsineerida eeskätt riskigrupil.

13. Covid-19 tõttu surnud inimeste keskmine vanus on sarnane keskmisele oodatavale elueale.

14. Covid-vaktsiinid pole nii ohutud kui avalikkusele on kinnitatud vaid nendega seoses on ilmnenud tõsiseid ohusignaale.

15. Vaktsiinitootjad ei ole seni avaldanud kliiniliste uuringute toorandmeid, seega teistel teadlastel pole neid võimalik analüüsida ega kontrollida. Pfizer ei avalda uuringute toorandmeid enne aastat 2025.

16. Ajal, mil paljude riikide terviseametid ei soovita tervete laste vaktsineerimist taotlevad ravimifirmad Pfizer ja BioNTech erakorralist kasutusluba lastele vanuses 6 kuud kuni 5 aastat.

Lugupidamisega,

Alar Aab, PhD arstiteadustes

Triin Eller-Pihelgas, arst-psühhiaater, PhD arstiteadustes

Antonina Järviste, epidemioloog

Helen Lasn, perearst, PhD arstiteadustes

Meeme Mõttus, hambaarst, MSc hambaarstiteaduses

Jevgeni Popakul, intensiivraviõde

Kaari Saarma, Covid-19 uurija, MSc molekulaarbioloogias

Joona Sõsa, kiirabiõde-brigaadijuht